Groceries 2/3
Friday, February 05, 2010 Posted In Aldis , Giant Eagle , Wal-Mart Edit This 0 Comments »
Giant Eagle is on the Left; Aldi's is on the right starting with the bread and fruit.
![GE and Aldi's 2.3.10 by you.](https://lh3.googleusercontent.com/blogger_img_proxy/AEn0k_vgoZgLQzqYtXGGy59oaPiHxLV_Mix24WhPcYT_gcUNlKCQx6KiO0WmZmWB0nuze4tSFlJhLe_VLTeF8JEaoGLSjf7a30Tng7WoymMZ6axIBNe9aiz_Gdwn412IIiPEFvk=s0-d)
Giant Eagle
2 Organic Milk $7
2 Eggland's Best $5.48-$2mq
1 Small Steps PTs $2-$2mq
2 Simply OJ $6
1 Chocolate Milk $2.89-$2.89mq
1 Bunch Leaf Lettuce $1.17
1 Breakstone Sour Cream $1.50-$1.10mq
1 1lb Organic Carrots $.99
1 Canister Ice Tea $3.79
4 Hellmann's Mayo $10-$5.50mq
2 Ragu $2.50-$1.20mq
Retail Total:$55
Sale Total:$42
Cats Used:$17
Oop:$13
Cats Received: $5
Aldi's
Golden Potatoes 5# $1.99
Lemons 1# $1.49
Limes 1# $1.49
Navel Oranges 8# $2.78
Bananas $1.65 ($.39/#)
Broccoli $.99
Green Peppers $1.29
Multi Peppers $1.99
Seedless Cucumber $1.29
Safari Chicken $3.99
Hashbrowns $1.59
Vanilla(pure) $1.99
Marshmallow Creme (2) $1.38
Bread(2) $.80
Water $2.79
Total Cost: $27.50
Total for both about $40
Hubby did buy some more bread, buns, chips, bacon and RC tonight at Walmart. Estimated Cost $17
Oh and a bag of chips last night and fries from local grocer. $5
Giant Eagle $13~~~~~~~~~~~Aldi's $27
Giant Eagle
2 Organic Milk $7
2 Eggland's Best $5.48-$2mq
1 Small Steps PTs $2-$2mq
2 Simply OJ $6
1 Chocolate Milk $2.89-$2.89mq
1 Bunch Leaf Lettuce $1.17
1 Breakstone Sour Cream $1.50-$1.10mq
1 1lb Organic Carrots $.99
1 Canister Ice Tea $3.79
4 Hellmann's Mayo $10-$5.50mq
2 Ragu $2.50-$1.20mq
Retail Total:$55
Sale Total:$42
Cats Used:$17
Oop:$13
Cats Received: $5
Aldi's
Golden Potatoes 5# $1.99
Lemons 1# $1.49
Limes 1# $1.49
Navel Oranges 8# $2.78
Bananas $1.65 ($.39/#)
Broccoli $.99
Green Peppers $1.29
Multi Peppers $1.99
Seedless Cucumber $1.29
Safari Chicken $3.99
Hashbrowns $1.59
Vanilla(pure) $1.99
Marshmallow Creme (2) $1.38
Bread(2) $.80
Water $2.79
Total Cost: $27.50
Total for both about $40
Hubby did buy some more bread, buns, chips, bacon and RC tonight at Walmart. Estimated Cost $17
Oh and a bag of chips last night and fries from local grocer. $5
0 comments:
Post a Comment